Świecowanie uszu to intensywny harmonijny relaks oraz efekt uzdrawiający cały system słuchowy.

 Terapia polega na ogrzewaniu ucha specjalną świecą.  Pomaga łagodzić wiele dolegliwości takich jak:

 • zalegająca w uchu woskowina
 • przewlekłe stresy
 • bóle głowy, migreny
 • spadek odporności
 • schorzenia uszu, gardła, nosa
 • zapalenie zatok
 • przeziębienia
 • szumy w uszach różnego pochodzenia
 • niedosłuch
 • nadpobudliwość, zaburzenia snu

Zabieg ten stosują powszechnie po dziś dzień Indianie z plemienia Hopi w Ameryce Północnej. Od wielu pokoleń, gdy ktoś cierpi na ból głowy, uszu czy zatok, wkładają mu do ucha tlące się świece.

Do zabiegu używane są specjalne świece bez knota. Wykonane są ręcznie z cienkiego, lnianego albo bawełnianego płótna zatopionego w wosku z dodatkiem miodu, mieszanki ziół i olejków eterycznych. W trakcie zabiegu spala się około połowy świecy. W dolnej części rurki umieszczona jest specjalna blaszka, która przekazuje ciepło do wnętrza ucha.

Jak to działa?

Podczas spalania się świecy wytwarza się podciśnienie w kanale usznym. Powstaje ono na skutek tzw. efektu komina. Dzięki temu ucho zostaje oczyszczone z woskowiny i wydzielin łojowych. Ciśnienie w uchu się reguluje. Oprócz udrożnienia kanału słuchowego, efekt przenosi się na zatoki, dzięki czemu ułatwione jest oddychanie nosem. Głównym skutkiem poprzez udrożnienie kanału słuchowego zewnętrznego jest natychmiastowa wyraźna poprawa słuchu.

Cyrkulacja dymu nasyconego olejkami eterycznymi i fitoncydami (substancje bakteriobójcze i grzybobójcze) powoduje efektywne nagrzewanie tego obszaru, polepszenie mikrocyrkulacji i krążenie limfy, a także nasycenie krwi środkami uzdrawiającymi.

Co więcej, działanie prądu podciśnienia, wyciąga osady i zanieczyszczenia z ucha. Podczas procesu spalania, nagrzewająca się blaszka przenosi łagodny, uspokajający prąd ciepła i olejków ziołowych do wnętrza ucha.

Cały ten proces jest przyjemny i skuteczny.

Jak wygląda zabieg?

Do zabiegu pacjent układa się na jednym boku. Jego głowę przykrywa się papierowym ręcznikiem z wyciętym otworem na ucho. Podczas zabiegu pacjent całkowicie się relaksuje. Ucho smarowane jest kremem, aby świeca szczelniej przylegała do otworu słuchowego. Gdy świeca zacznie się żarzyć jej koniec umieszcza się niezbyt głęboko w otworze ucha około 1 cm. Pod wpływem ciepła tworzy się podciśnienie, które oczyszcza zawartość kanału słuchowego. Po wypaleniu się świecy terapeuta rozwija świecę i na podstawie wyglądu nalotu określa stan zdrowia pacjenta. Jasnożółty nalot świadczy o tym, że pacjent jest zdrowy, nalot brązowy – sugeruje że zabieg należy powtórzyć; zielony kolor nalotu oznacza poważniejsze zaburzenia zdrowotne i konieczność wizyty u lekarza. Cały zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest w obu kanałach słuchowych. W czasie zabiegu pacjent musi zachować spokój i nie poruszać się gwałtownie. Z tego względu zabieg nie jest polecany dzieciom i osobom nadpobudliwym.

Po zabiegu

Przez kilka minut po zabiegu należy leżeć i zrelaksować się. Po wyjściu z gabinetu przez kilka godzin możliwe jest  odczuwanie mrowienia w okolicy głowy. Po zabiegu należy chronić uszy czapką lub przynajmniej wacikami wetkniętymi w otwory słuchowe. W dni zabiegu należy także zrezygnować z kąpieli, basenów, mycia głowy. Poprawa zdrowia i samopoczucia często odczuwalna jest już w dniu zabiegu. Przy silnych dolegliwościach świecowanie powtarza się kilkukrotnie.

Wskazania do wykonania zabiegu:

 • schorzeniach uszu, gardła, nosa
 • rzewlekłe stany zapalne nosa
 • gardła, migdałków
 • stany zapalne zatok przynosowych
 • przeziębienia
 • szumy w uszach różnego pochodzenia
 • niedosłuch
 • stany stresowe, nerwowość
 • nadpobudliwość, zaburzenia snu
 • bóle i zawroty głowy, migreny


Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • wyciek ropny z ucha
 • uszkodzenie błony bębenkowej i  przewodu słuchowego zewnętrznego
 • procesy nowotworowe w obrębie głowy
 • reakcje alergiczne na produkty pszczelarskie

Zasady i częstotliwość wykonywania zabiegów:

Przede wszystkim zabieg musi być wykonany na obu uszach, ponieważ zabieg ten wyrównuje ciśnienie i chociaż może być chore tylko jedno ucho, to wykonujemy zabieg na obydwu.

Zabiegi powtarza się co 2 dni stosując zasadę trzech zabiegów w tygodniu: zabieg, dwa dni przerwy, zabieg, znowu dwa dni przerwy i trzeci zabieg 

Robi się tak dlatego że zabieg uzdrawiania za pomocą świec Indian Hopi jest zabiegiem delikatnym, ale o wydłużonym działaniu nie ma więc potrzeby wykonywać go codziennie (chyba że w ostrych przypadkach). Dajemy czas aby pozostałe w uchu substancje wykonały swoją pracę. Czas ich działania jest co najmniej dwudniowy i dopiero po tym czasie wskazane jest wykonywanie kolejnego zabiegu.

Dlaczego minimalna seria zabiegów wynosi trzy? Otóż zdarza się, że już po pierwszym, widać wyraźne wyniki świecowania, ale zdarza się, że dopiero po drugim lub trzecim następuje wyraźna poprawa. Nawet gdy dolegliwość ustąpi już po pierwszym świecowaniu, to należy utrwalić to działanie.

Musimy sobie zdać sprawę, że ilość kolejnych zabiegów zależy od stopnia poprawy, a więc musi to być uzgodnione z osobą poddaną świecowaniu.

Tak też schorzenia takie jak katar czy inne drobne sprawy usuniemy pierwszą serią zabiegów, przewlekle sprawy wymagają 7 i więcej zabiegów.

BIOMEDYCYNA
Biomedycyna inaczej Medycyna Bioinformacyjna - jest to medycyna wykorzystująca osiągnięcia nauk biologicznych, biofizycznych, biochemicznych oraz biotechnologicznych
OCZYSZCZANIE ION-DETOX
W 2003 roku dwóch amerykańskich naukowców Peter Agre i Roderick Mackinnon dostali nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie kanałów wodnych w błonach komórkowych.
SCAN CAŁEGO ORGANIZMU
Wstępna automatyczna diagnostyka na podstawie kilkudziesięciu pomiarów między sześcioma elektrodami z wyjawieniem stref lokalizacji patologii w ciągu 3-8 minut.
CHOROBY WYWOŁANE PASOŻYTAMI
Inwazja pasożytnicza, obecność bakterii i wirusów w naszym organiźmie mogą powodować poważne zmiany i dolegliwości. Osłabiają nasz system immunologiczny powodując osłabienia tkanek, stany zapalne, cysty, guzy, torbiele
NIETOLERANCJA POKARMOWA
Nietolerancję pokarmową ostatnio zalicza się do chorób cywilizacyjnych i jej rozwój coraz częściej spowodowany jest zastosowaniem środków chemicznych w produkcji żywności
PLAZMOTERAPIA
Do likwidacji patogenów, a także do terapii schorzeń wykorzystujemy najnowocześniejszy i najskuteczniejszy w tej chwili na Świecie GENERATOR PLAZMOWY RIFE’A, który emituje falę plazmową
ŚWIECOWANIE USZU
Świecowanie uszu to intensywny harmonijny relaks oraz efekt uzdrawiający cały system słuchowy